Spacery

Spacery zielarskie


Spacery zielarskie

Jedną z najprzyjemniejszych i zarazem najbardziej inspirujących części mojej pracy są dla mnie spacery zielarskie. Czas, który wspólnie z uczestnikami mogę spędzić w przyrodzie i obserwować zmiany, które w niej następują zgodnie z porami roku.
Spacery ziołoznawcze są dla wszystkich uczestników nie tylko okazją do nauki rozpoznawania dzikich roślin, ale również możliwością zebrania surowca zielarskiego, który stanowi zazwyczaj bazę naszych wspólnych warsztatów. 

28.06.2024

Odbyliśmy niezapomniany spacer pośród ziół oraz kreatywne warsztaty z fantastycznymi dzieciakami. Wydarzenia zorganizowaliśmy wspólnie z Towarzystwo Przyjaciół Krzyżowic.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od przyjemnej wędrówki, podczas której mieliśmy okazję bliżej poznać urok lawendy, nagietków i stokrotek. Następnie przygotowaliśmy lawendową sól do relaksujących kąpieli, sól z aromatycznymi ziołami do potraw (dzieci świetnie sobie radziły z moździerzami), a także krystalizowaliśmy jadalne kwiaty, które wcześniej zebraliśmy, aby wykorzystać je później w deserach i daniach.
Serdeczne podziękowania pragnę skierować do Pani Anny Muszczyńskiej za pomoc w organizacji oraz przygotowanie pysznego poczęstunku.

01.04.2024

Jeden z najważniejszych dla mnie spacerów, którego byłam współorganizatorką odbyłam pod okiem najlepszej ekspertki w tej dziedzinie Pani Justyny Pargieły. Pani Justyna odwiedziła nasze miasto w ramach Brzeskiego Tygodnia Kobiet. Spacer po pięknym nadodrzańskim parku połączony ze zbiorem pierwszych wiosennych roślin przerodził się wspólne gotowanie oraz degustację w jednej z zamkowych sal Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

12.07.2023

Fantastyczny spacer z fantastycznymi dzieciakami. Po omówieniu właściwości i budowy wybranych roślin zrobiliśmy lawendowe wrzeciona. Podobno było fajnie bo… trudno;)

10.08.2023

W końcu po wielu deszczowych dniach wyszło słońce, dzięki czemu dzisiejszy spacer z rozpoznawaniem roślin był bardzo udany! Uczestniczki warsztatów poznawały nieznane im dotąd działania poszczególnych ziół, a zwieńczeniem spotkania było samodzielne przygotowanie aromatycznej soli do kąpieli.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach inicjatywy oddolnej „Do Brzegu” — „Dzika apteka”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Narodowe Centrum Kultury NPRCz 2.0 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego BLISKO 2022-2023

15.03.2023

szalałyśmy bardzo wiosennie. Przyroda obudziła się w tym roku wyjątkowo szybko, więc po udanych zbiorach udało nam się między innymi:
– skarmelizować wspólnie wonne fiołki do ozdabiania potraw na Wielkanoc,
– ukręcić fantastyczny mus do twarzy i ciała ze świeżych kwiatów forsycji,
Pracowałyśmy jak zwykle intensywnie w popołudniowych godzinach, a ja jak zwykle wbrew wszelkim zasadom ładowałam baterie i zbierałam energię.
Świetne są spotkanie, które dało nam wszystkim moc.

Scroll to Top